środa, 19 sierpnia 2009

Deutsch Minimix.


"Co studiujesz?" - to jedno z tych irytujących pytań, jak "Co czytasz?" (gdy siedzisz gdzieś z otwartą książką) czy "No i jak, co u Ciebie słychać"?, bez których jednak nie moglibyśmy się obejść.

Gdy odpowiadam na nie, mówiąc że studiuję germanistykę, słyszę różne odpowiedzi. Niektórzy mówią "aha" i nie wracają do tematu, inni się dziwię w tylu "nie spodziewałbym się", "nie pomyślałbym", jeszcze inni (to mój ulubiony wariant) "nie lubię niemieckiego, to brzydki język".

Nie kryję swojej sympatii do tego kraju. Jest to jednak sprawa złożona. Najprościej wytłumaczyć to w ten sposób, że nie spotkało mnie ze strony Niemców nic przykrego, a wręcz przeciwnie. Studiów nie wybrałem z konieczności, naprawdę czuję się na nich dobrze.

Niemcy to kraj o ogromnym potencjale i to nie tylko ekonomicznym, ale dla przede wszystkim kulturowym. Jak to mówi mój wykładowca od kulturoznawstwa "dopóki Polska nie przyśpieszy swojego dyskursu modernizacyjnego, dopóty stosunki polsko-niemieckie będą bardzo asymetryczne". Ma rację, choć oczywiście Niemcy też swoje za uszami mają.

Jerzy Robert Nowak, naczelny ideolog Radia Maryja wieszczy "pełzającą regermanizację Wrocławia", zarzeka się również, że przygotowuje publikację na ten temat, obszerny rozmiar dedykując dyrektorowi Muzeum Miejskiego. Nagonka ze strony Radiam Maryja, "Ich Dziennika" (bo przecież nie mojego) oraz zwartych obwódów tych dwóch instytucji trwa. Jarosław Kaczyński stwierdził, że Hala Stulecia nie powinna być wpisana do rejestru zabytków, a tym bardziej na listę UNESCO. I co? I nic. Psy szczeakją, karawana jedzie dalej.

My zaś, na fali tej regermanizacji, zlożyliśmy, jeszcze w listopadzie tamtego roku, krotki miks, z utworami, gdzie pojawia się język niemiecki. Tak o! dla zabawy. Jakoś o nim zapomnieliśmy. Przypomniał mi się, jak znajomy wkleił na facebooku klip do "The Clap" Lexy & K - Paula, który też jest w tym mikśie. I właśnie go zamieszczam. Miło będzie, jeśli się komuś spodoba.

Tym razem na zshare.

Slam Dunk - Deutsch Minimix

Tracklista dla zainteresowanych.

1. Modeselektor - Zweete Halbzeit
2. Das Bo - Turlich, Turlich
3. Lexy & K-Paul - The Clap
4. Deichkind - Limit
5. Spillsbury - Was Wir Machen (Kid Alex Boys Noize Remix)
6. Spillsbury - Sturzflug (Azzido Da Bass Remix)
7. The Dance Inc. - Matador (Frittenbude Remix)
8. Atzen Musik - Es Gibt Kein Bier Auf Hawaii
9. Meinrad Jungblut - Sonnendeck


Tchüss!

1 komentarz:

Bisti pisze...

deutsch macht spass !!